Ukoliko niste educirani u ekonomskim ili financijskim školama, pojam dohodak i dobit mogu vam se činiti nejasnim. Iako, se u suštini radi o istoj stvari.
Termin dohodak veže se za poslovanje fizičke osobe ili obrtnika, a termin dobit za poslovanje pravne osobe (j.d.o.o., d.o.o., d.d.).
-
-
- PRIMICI (uplaćeno na račun, primljena gotovina) PRIHODI (poslan račun kupcu)
- – IZDACI (plaćeno sa računa ili gotovinom) – RASHODI (primljen račun dobavljača)
- DOHODAK = DOBIT
-
U najvećem broju slučaja, kod poslovanja obrtnika primici i izdatci nastaju uplatama i isplatama sa računa, i njihova razlika je DOHODAK, na koji se zatim obračunavaju različite porezne stope.
Prema posljednoj poreznoj reformi, od 01.01.2020. država smatra da je osobi potrebno minimalno 4.000,00 kn da bi mogla namiriti osnovne životne potrebe. Te je zato iznos od 4.000,00 kn x 12 mjeseci = 48.000,00 kn neoporeziv. Što znači da ukoliko obrtnik ostvari godišnji dohodak u iznosu manjem od 48.000,00 kn, ne mora plaćati porez na dohodak. Ukoliko obrtnik ima djecu ili uzdržavane članove taj iznos se uvećava. Međutim, ostvarenjem većeg dohotka od 48.000,00 kn porez se obračunava po stopama od 24% ili 36% .
Isto vrijedi i za osobe zaposlenike koji ostvaruju plaću kod svog poslodavca. Njihova plaća je dohodak koji se oporezuje jednako kao kod obrtnika. 4.000,00 kn je mjesečno neoporezivo, iznos se uvećava za olakšicu za djecu ili uzdržavane članove, a zatim se obračunava porez po stopi od 24% i/ili 36%.
Na obračunati porez na dohodak, obračunava se još PRIREZ (stope su različite, ovisno o mjestu u kojem živite.)
Kod pravnih osoba, tvrtki, firmi, kompanija …. DOBIT nastaje umanjenjem prihoda za rashode. I da ponovim, prihodi i rashodi nastaju u trenutku fakturiranja ili primanja fakture dobavljača i često nije jasno kako na računu nema novaca a tvrtka je ostvarila veliku dobit i plaća visok porez. Upravo tako, ukoliko je naplata od strane kupaca slaba ili djelomična, tvrtka bez obzira na neplaćene račune mora platiti porez na dobit, kao da su joj svi računi podmireni.
Tako da svakako vodite računa o naplati svojih računa, zovite i podsjećajte svoje kupce da vam redovno plaćaju račune, šaljite opomene, odvjetničke opomene i slično kako bi se vaša zarađena dobit zrcalila na vašem žiro računu.
Stope poreza na dobit su jednostavne:
12% – za tvrtke koje ostvaruju godišnji promet do 7,5 mil kuna (od 01.01.2020.)
18% – za tvrtke koje ostvaruju godišnji promet iznad 7,5 mil kuna (od 01.01.2020.)
Na porez na dobit, ne obračunava se nikakav prirez. Prirez je porez usmjeren samo na fizičke osobe.
Međutim, Država je napravila jednu vrlo mudru stvar: porez na dohodak kod fizičkih osoba obračunava se na mjesečnoj razini i prilikom isplate plaće, tako da građani zaista više nemaju iznenađenja na kraju godine oko plaćanja poreza, što u nekim državama članicama EU nije bio slučaj.
Porez na dobit i dohodak kod obrtnika plaća se kroz mjesečne akontacije izračunane na osnovu poslovanje prethodne godine, pa se onda na kraju sljedeće godine porez vraća u slučaju pretplate ili doplaćuje u slučaju manjka.
Naravno, postoji i mogućnost da u slučaju pada prihoda ili primitaka poduzetnik šalje zamolbu Poreznoj upravi radi smanjenja iznosa mjesečne akontacije poreza jer mu visoki iznosi akontacije značajno utječu na likvidnost tvrtke.