S obzirom da u RH još uvijek ne postoji zakon koji prati kriptovalute te zakoni stalno kaskaju za digitalizacijom financijskog tržišta, trgovanje kriptovalutama je ipak regulirano.
Tako da ukoliko ste se usudili poigrati ili riskirati s bitcoinom ili nekom drugom kriptovalutom, trebali biste biti svjesni da postoji obaveza plaćanja poreza na dohodak (po osnovi kapitalnih dobitaka).
Naime, ukoliko ste kriptovalutu kupili i prodali tijekom 2021. godine, a pritom ste ju držali manje od 2 godine, postoji obaveza podnošenja JOPPD obrasca za 2021. god. te obračun i plaćanje poreza.
Porezna obveza koju ste dužni iskazati prema Poreznoj upravi nastaje u trenutku kada ste prodali kriptovalutu ali samo na profit ili dobit koju ste zaradili.
Porez na vašu zaradu (odnosno kapitalnu dobit) umanjenu za troškove transakcije koje ste imali (naknade i sl.) obračunava se po poreznoj stopi od 10% + stopa prireza za vaš grad.
Porezna obveza se iskazuje na JOPPD obrascu s datumom 31.12. i to do 28. veljače sljedeće godine.
Ono što je bitno znati je da ukoliko u vašem „digitalnom novčaniku“ mijenjate kriptovalutu za drugu kriptovalutu ili ste kriptovalutu prodali 2 godine nakon njezina stjecanja., u tom slučaju nema obveze plaćanja poreza. Dakle, prilikom odluke o trenutku prodaje npr. bitcoina svakako uzmite u obzir ovaj indirektni gubitak od 10% kako biste izbjegli situaciju da vam porez ne „pojede“ potencijalnu zaradu.
U obračun kapitalnog dobitka uračunava se i kapitalni gubitak ukoliko ste ga ostvarili, tako da Porezna uprava ustvari oporezuje samo ono što ste zaista zaradili na ovim transakcijama, odnosno komadić vašeg novca.